Menu
Kameny, tedy horniny a nerosty, nás obklopují na každém kroku. Tvoří krajinu, ve které žijeme, poskytují nám bezpečí domova, jsou skryté v mnoha předmětech denní potřeby. Umí být tak nenápadné, že je často ani nevnímáme, ale někdy nás také ohromí svojí krásou, jsou symbolem bohatství a moci. Lidé kvůli nim vyšlapávali první kupecké stezky a pronikali do neznámých končin, ale také vedli, a dosud vedou, nelítostné války. Jsou svědky dávné minulosti Země, do vrstev hornin je zapsána kronika života. V každém kousku kamene se skrývá dlouhý příběh… pojďte ho s námi odhalit.
Doporučená věková kategorie:
8. – 9. třída
Délka programu:
3 hodiny, tj. 180 minut
RVP ZV:
Člověk a příroda (Přírodopis, Neživá příroda – Země, nerosty a horniny, Vnitřní a vnější geologické procesy, Vývoj zemské kůry a organismů na Zemi, geologický vývoj a stavba území ČR), Člověk a svět práce (Práce s drobným materiálem), Environmentální výchova (Ochrana přírody a životního prostředí)
Co budou děti s sebou potřebovat:
Psací potřeby, přezůvky do místnosti, oblečení a obuv do přírody
Cena:
120,- Kč
Program probíhá v učebně a v terénu.
Žáci pracují se sbírkou hornin a nerostů, určují základní nerosty a horniny podle jednoduchého klíče, formou hry si zopakují vnější a vnitřní geologické procesy.
V terénu projdou trasu s tematickými zastávkami:
Závěr programu s prezentací výsledků jednotlivých skupin probíhá v učebně. Na památku si žáci odnesou kamínek pro štěstí – ovšem musí si ho sami najít.
Dendrologická zahrada
Eva Kopecká
tel.: 732 651 612
programykopecka@gmail.com
Dendrologická zahrada
Za dálnicí 146
252 43 Průhonice
GPS souřadnice: 50.0069428N, 14.5616244E
Autobusy: 385, 363, 328 (Praha-Opatov)
Pokladna: 605 205 959 (jen v provozní době)
Prodejna rostlin: 605 206 738
Dendrologická zahrada je výzkumným a pokusným pracovištěm Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, veřejné výzkumné instituce. Byla založena za účelem soustřeďování a uchovávání sbírek rostlin, jejich dokumentace a studia, s důrazem na využití jednotlivých druhů v sadovnické a krajinářské tvorbě. Svou činností v oblasti taxonomie, ochrany rostlin, vzdělávání a osvěty naplňuje poslání klasické botanické zahrady, které navíc rozšiřuje ještě o výzkumné aktivity v širší sféře tvorby životního prostředí.